top of page

Ortodonti Tedavileri

Bazı çocukların diş yapısı doğuştan veya sonradan çeşitli sebeplerle yanlış bir şekilde gelişebilir. Bu durumda, çocuğun diş yapısının doğru şekillenmesi için önleyici ve koruyucu ortodontik tedaviler uygulanması gerekebilir.

 

Muayene sırasında ağız ve çene yapısına ilişkin yapısal veya iskeletsel sorunlar tespit edilirse erken yaşta tedavi planlaması yapılabilir. Önleyici ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulup duyulmadığı hakkında ebeveynlere bilgi verilir. İhtiyaç durumuna göre ve tedavi planı çerçevesinde şeffaf plak ve diğer ortodonti tedavileri uygulanabilir. 

cocuk ortodonti tedavi

Ortodonti Tedavileri Hakkında Merak Edilenler

Önleyici Ortodontik Tedavi Nedir? 

Erken dönem ortodontik tedaviler, çocukların dişlerinin ve çene yapısının doğru şekilde gelişmesine yardımcı olur. KidsDent kliniği olarak, çocukların diş yapısını doğru şekillendirmek için erken dönem ortodontik tedavileri sunuyoruz. Bu tedaviler, çocukların ileri dönemlerde daha ciddi ortodontik sorunlar yaşamalarını önleyebilir. 

Şeffaf Plak Nedir?

Şeffaf plaklar, modern ortodontik tedavi yöntemlerinden biridir ve dişlerin düzgün hizalanmasına ve bozuklukların düzeltilmesine yardımcı olur. Bu yöntemde, dişlere özel olarak hazırlanmış şeffaf plaklar takılır ve düzenli aralıklarla değiştirilir. Her plak, dişlerin belirli bir pozisyona doğru hareket etmesini sağlar ve bir sonraki plak, dişleri daha da düzgün hale getirmek için tasarlanmıştır.

Şeffaf Plakların Avantajı Nedir? 

  • Şeffaf diş plakları görünmezdirler. Bu nedenle tedavi süresi boyunca gülümsemenizi özgürce sergileyebilirsiniz. 

  • Şeffaf plaklar çıkarılabilirdirler. Dolayısıyla yemek yediğinizde, dişlerinizi fırçaladığınızda ve diş ipi kullandığınızda rahatça çıkarabilirsiniz.

Ortodontik Sorunlar Neden Oluşur?

Ortodontik problemlerin oluşumunda çok sayıda faktör rol oynayabilir: 

  • Kalıtımsal faktörler: Ebeveynlerde ortodontik problem varsa, çocuklarda da bu problemlerin görülme olasılığı daha yüksektir.

  • Kötü alışkanlıklar: Parmak emme ve uzun süreli emzik kullanımı gibi alışkanlıklar çene ve dişlerin gelişimini olumsuz etkileyerek ortodontik problemlere yol açabilir.

  • Diş kayıpları: Çürük veya travma gibi nedenlerle erken yaşta süt dişlerinin çekilmesi veya yanlış dişlerin çekilmesi, dişlerin dizilimini bozarak ortodontik problemlere yol açabilir.

bottom of page