top of page

Genel Anestezi ile Diş Tedavileri

KidsDent İstanbul pedodonti kliniğinde, çocukların diş hekimine karşı olan korkularını en aza indirmek için rahat ve konforlu bir ortam sunmaktayız. Bununla birlikte, bazı çocuklar diş hekimine gitmekten hala endişe ve bazen de korku duyabilirler. Bu nedenle, sedasyon ve genel anestezi gibi yöntemler kullanarak, çocukların ağrısız bir şekilde ve kaygı duymadan tedavi olmalarını sağlıyoruz.

 

Sedasyon ve genel anestezi altındaki tedavi hizmetlerimizi Türkiye'nin önde gelen hastanelerinden birinde sunuyoruz. 

cocuklarda genel anestezi

Çocuklarda Genel Anestezi Hakkında Merak Edilenler

Sedasyon ve Genel Anestezi Arasındaki Fark Nedir? 

Sedasyon, çocuğun sakinleştirilmesi ve rahatlatılması için kullanılan bir yöntemdir. Hafif sedasyonda, çocuklar uyku halinde değil, sadece daha sakin ve rahat bir şekilde tedavi olurlar. Bu yöntem, diş hekimine karşı korkusu olan çocuklar için idealdir. 

Genel anestezi ise, çocuğun tamamen uyutularak tedavi edilmesini sağlar. Bu yöntem, özellikle uzun ve karmaşık işlemler için kullanılır. Anestezi altındayken çocuklar hem diş hekimi korkusu yaşamamış olurlar hem de normalde uzun sürecek bazı tedaviler daha hızlı bir şekilde uygulanabilir. 

Genel Anestezi ile Diş Tedavisi Tehlikeli Mi?

Zaman zaman "Diş tedavilerinde genel anestezi çocuklar için güvenli mi?" ya da "Çocuklarda genel anestezi ile diş tedavisi tehlekli mi?" şeklinde sorular geliyor. Genel anestezi altında diş tedavisine başlanmadan önce çocukların kan ve alerji testleri yapılmakta ve operasyona uygunlukları kontrol edilmektedir. Ayrıca genel anestezi altında diş tedavisi tam teşekküllü ameliyathane ortamında ve konusunda uzman anestezi uzmanı gözetiminde yapıldığı için olası riskler minimize edilmektedir.

Genel anestezi ile diş tedavisi yaptıranların yorumlarına bakıldığında tedavi sırasında herhangi bir ağrı ve rahatsızlık hissetmedikleri için çocukların tedaviden genel olarak memnun kaldıklarını söyleyebiliriz. 

Çocuklarda Genel Anestezi Nasıl Yapılır? 

Genel anestezi, sadece uzman bir hekim tarafından uygulanır ve ameliyathane ortamında gerçekleştirilir. Çocuklarda genel anestezi öncesi, anestezi uzmanı tarafından detaylı bir muayene ve değerlendirme yapılmaktadır. Söz konusu tahlil ve muayene sonuçlarına göre çocuğun genel anesteziye uygunluğuna karar verilir. Genel anestezi altındaki çocukların tüm sağlık parametreleri, anestezi uzmanı tarafından sürekli olarak izlenir.

Genel Anestezi ile Diş Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Genel anestezi altında dişlerin tedavisinin tamamlanması ve koruyucu uygulamaların yapılması ortalama olarak 1-3 saat sürmektedir. 

Uyutarak Diş Tedavisi Yapılır Mı? Çocuklarda Uyutarak Diş Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyutarak diş tedavisinin aşamaları:

1. Hazırlık:

  • Anestezi uzmanı muayene eder, tıbbi geçmişini değerlendirir ve gerekli tahliller yapılır.

  • Aileye anestezi ve tedavi ile ilgili bilgi verilir.

 

2. Uyutma:

  • Anestezi uzmanı, çocuğa genel anestezi uygular.

  • Çocuk uykuya daldığında, diş hekimi ve ekibi diş tedavisine başlar.

 

3. Diş tedavisi:

  • Genel anestezi sırasında çürükler temizlenir, dolgular yapılır, gerekirse diş çekimi veya kanal tedavisi gibi işlemler uygulanır.

 

4. Uyandırma:

  • Diş tedavisi tamamlandıktan sonra, anestezi uzmanı çocuğu uyandırır. Çocuk uyanana kadar gözlemlenir.

 

5. İyileşme:

  • Çocuk uyanık ve bilinçli hale geldiğikten kısa bir süre sonra taburcu edilir.

  • Anestezinin etkileri birkaç gün içinde geçer.

bottom of page