top of page

Yer Tutucu Nedir?

Yer tutucular süt dişleri çekildiğinde veya kaybedildiğinde oluşan boşlukların kapatılmasına yardımcı olur. Yer tutucular, süt dişinin yerine gelecek kalıcı diş için gerekli boşluğun korunmasını sağlayan ağız içi aparatlardır. Yer tutucular, çocukların dişlerinin doğru şekilde çıkmasını sağlar ve kalıcı dişlerin doğru pozisyonda yerleşmesine yardımcı olur. Böylece çocuğun diş yapısının düzgün bir şekilde gelişmesini sağlar.

 

Metal veya akrilikten üretilebilen yer tutucular sabit veya hareketli formda kullanılabilmektedir.

Çocuğunuzun diş yapısına uygun olacak şekilde yer tutucular üretilir. Ağızda herhangi bir kesme veya törpüleme işlemi yapılmadan yerleştirilir.

Yer Tutucu Nedir? Cocuklarda yer tutucu uygula ornegi

Yer Tutucular Hakkında Merak Edilenler

Yer Tutucu Acıtır mı?

Çocuklarda yer tutucu tedavisi uygulanırken ağrı ya da acı hissedilmemektedir. Tedavi uygulanırken anesteziye de ihtiyaç duyulmamaktadır. Yer tutucuların ilk kullanılmaya başlandığı günlerde ağız içi yaralar görülebilir. 

Yer Tutucu Varken Yemek Yenir mi? 

Hareketli yer tutucular yemekten önce çıkarılabilir. Yemekten sonra dişler fırçalanıp gerekli oral hijyen sağlandıktan sonra yerlerine takılabilir. Sabit yer tutucular ise diş hekimi tarafından çıkarılabilir. 

Hem sabit hem de hareketli yer tutucular kullanılırken çocukların ağız ve diş sağlığına gereken özeni göstermeleri gerekmektedir. Zira zaman içerisinde apareyler etrafında besin birikimine bağlı olarak çürük oluşabileceği unutulmamalıdır. 

Yer Tutucu Kullanılmazsa veya Yapılmazsa Ne Olur? 

Bazen ebeveynler ""Çocuğumun süt dişi biraz erken düştü, nasılsa yerine alttan yeni diş geliyor. Yer tutucu kullanılmazsa ne olur ki?"" şeklinde düşünebilirler. Süt dişleri çiğnemeyi sağlamanın yanı sıra daimi dişlerin sürmesi için gereken yeri koruma fonksiyonu da görmektedir. Dolayısıyla erken süt dişi kaybı alttan gelen daimi dişlerde çapraşıklık oluşması ve hatta daimi dişlerin gömülü kalması gibi birtakım sorunların yaşanma riskini artırmaktadır. Yer tutucu tedavisi erken süt dişi kaybı sonrasında oluşabilen malokluzyonun önlenmesini sağlar. Bu da ilerleyen yaşlarda oluşabilecek ortodontik tedavi ihtiyacını azaltabilir. 

Hareketli Yer Tutucu Nedir?

Birden fazla diş kaybı yaşayan hastalarda kullanılan ve hasta tarafından takılıp çıkarılabilen apareylerdir. Temel olarak dişlere geçen tutucu kroşeler ve akrilik plaktan oluşurlar. Hareketli yer tutucular hem görünümü bozan diş eksikliklerini kapatarak estetik bir gülümseme sağlar hem de yemek yeme ve konuşma gibi fonksiyonları geri kazandırır.

Sabit Yer Tutucu Nedir?

Tek diş kaybı yaşayan çocuklarda diş boşluğunun korunması için kullanılan sabit aparatlardır. Sabit yer tutucuların sağladığı avantajlar şunlardır:

 

  • Daimi dişin doğru şekilde sürmesini sağlar.

  • Dişlerin yer değiştirmesini ve çapraşıklığı önler.

  • Ortodontik tedavi ihtiyacını azaltabilir.

bottom of page