top of page

Çocuklarda Diş Muayenesi

Pedodontistler olarak muayene sırasında hem çocuklara hem de anne ve babalara ağız ve diş sağlığı hakkında temel bilgileri hatırlatıyoruz. Çocuklarda diş fırçalama ve diş ipi kullanımı gibi konularda uygulamalı bilgiler de veriyoruz. 

 

Ümraniye'deki KidsDent İstanbul çocuk ağız ve diş sağlığı kliniğimizde yaptığımız ağız ve diş muayenesi sırasında çocuk diş hekimimiz, çocuğunuzun dişlerini muayene eder, ağız hijyeni hakkında ve varsa aklınıza takılan hususlarla ilgili bilgi verir.

Pedondontist Dr. Dt. Esra Yeşilöz Gökçen, muayene sırasında;

 

- dişlerin genel durumunu kontrol eder ve doğru diş fırçalama tekniklerini öğretir,

- florür uygulaması veya fissür örtücü gibi koruyucu tedaviler de uygulayabilir, 

- ağız ve çene yapısına ilişkin yapısal veya iskeletsel sorunlar varsa erken yaşta tedavi planlaması yapılabilir ve önleyici ortodontik tedaviye ihtiyaç duyulup duyulmadığı hakkında ebeveynlere bilgi verilir. 

Çocuklarda Diş Muayenesi

Çocuklarda Diş Muayenesi Hakkında Merak Edilenler

Muayene Sırasında Ne Yapılmaktadır?

Muayene sırasında, diş çürükleri, diş eti hastalıkları ve diğer olası problemlerin tespiti için ayrıntılı bir inceleme ve değerlendirme yapılmaktadır. Ayrıca çocuk diş hekiminiz, çocuğunuzun diş fırçalama, diş ipi kullanma ve diğer hijyen alışkanlıklarını öğrenmesine yardımcı olur.

Muayene Ne Kadar Sürmektedir?

 

Muayene süresi pek çok faktörden etkilenmektedir. Ortalama olarak bir muayene 30 - 45 dakika arasında sürmektedir.

Çocuklar Kaç Yaşında Diş Doktoruna Gitmeli? 

Çocukların ilk diş doktoru muayenesinin süt dişlerinin çıkmaya başladığı 6 ay ile 1 yaş arasındaki dönemde yapılması önerilmektedir. Özellikle bebeklerde süt dişlerinin sürmeye başladığı dönemden itibaren ebeveynlerin ağız ve diş temizliği konusunda çocuklarına yardımcı olmaları ve küçük yaşlardan itibaren diş fırçalama alışkanlığını aşılamaları tavsiye edilmektedir.  

Çocuk dişi hangi bölüme gidilir? Çocuklar hangi diş doktoruna gider?

Diş hekimliği uzmanlık alanları arasında çocuk ağız ve diş sağlığıyla ilgilenen branş pedodontidir ve çocuk dişine bakan diş hekimine de pedodontist denir.

Düzenli muayeneler, çocuğun ağız yapısını ve dişlerin gelişimini izlemek için önemlidir. Parmak emme, emzik kullanımı gibi bazı alışkanlıkların diş gelişimine etkisini takip etme imkanı sağlar. En önemlisi de çocukların dişlerindeki sorunların erken tespiti, daha ciddi problemlerin önlenmesini sağlar. 

Genel Diş Çocuğa Bakar mı?

Genel diş doktoru belirli bir yaş grubu hastaları tedavi etmektedir. Yaşadığınız bölgede çocuk diş doktoru bulunuyor ise çocuk diş hekimliği alanında uzmanlaşmış bir hekimi ziyaret etmeniz tavsiye edilmektedir.

Her 6 ayda bir yapılması önerilen ağız ve diş muayenelerinin, çocuklarınızın ağız sağlığının korunmasına yardımcı olacağını unutmayın. 

bottom of page