top of page

Çocuklarda Şeffaf Plak Tedavisi Nedir?

Şeffaf plak tedavisi, dişlerin ideal konuma gelmesini sağlayan ve dişlerdeki çapraşıklıkların düzeltilmesini amaçlayan bir ortodontik yöntemdir. Diş telleriyle kıyaslandığında şeffaf plak tedavisi, kullanım kolaylığı sağlaması ve estetik açıdan sunduğu avantajlarla öne çıkmaktadır. Ayrıca tedavi süresinin kısalığı ve plakların gün içinde çıkarılabilmesi, şeffaf plakları kullanım rahatlığı açısından özellikle çocuk hastalarımız açısından daha cazip hale getirmektedir. 

Telsiz ortodontik tedavi olarak da bilinen şeffaf plakları çocuğunuzun ortodontik tedavisinde neden tercih etmeniz gerektiğine ve şeffaf plaklar hakkında sıkça sorulan sorulara beraber bakalım.

Şeffaf plak tedavisi nedir

Şeffaf Plak Tedavisi Hakkında Merak Edilenler

Şeffaf Plak Nedir? 

Telsiz ortodontik tedavi olarak da adlandırılan şeffaf plak tedavisi dişlerin üzerine takılıp çıkarılabilen ve dişlerin yavaş yavaş hareket etmesini sağlayarak çapraşıklıkların düzeltilmesini sağlayan bir yöntemdir. Hastamız, kişiye özel olarak hazırlanan her bir plağı ortalama 15 gün boyunca kullanır ve bu süre sonunda bir sonraki plağı kullanmaya başlar. 

Şeffaf Plak Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Ortodonti tedavileri hakkında bilgi sahibi olmaya çalışan hastalarımızın aklına gelen sorulardan birisi de "Şeffaf plak tedavisi nasıl uygulanır?". Adım adım şeffaf plak tedavisinin nasıl uygulandığına bakalım: 

 

  • Öncelikle ağız ve diş muayenesi sırasında hastamızın dişleri detaylı bir şekilde incelenir ve ortodontik tedaviye ihtiyaç olup olmadığı konusunda hastamıza bilgi verilir. 

  • Son teknoloji ağız içi tarayıcı cihaz kullanarak hastanın ağız ve diş yapısı analiz edilir. Bazı durumlarda ölçü maddesi konan kaşıklar kullanarak ölçü de alınabilmektedir.

  • Hastamızın dişlerinin tedavi süresi boyunca nasıl değişeceğini gösteren bir simülasyon bilgisayar ortamında hazırlanır. Böylece tedaviye başlamadan önce hastamız dişlerinin yeni halinin nasıl olacağını görme imkanına sahip olur.  

  • Hekim ve hastanın tedavi planlaması konusunda mutabık kalması sonrasında 3 boyutlu yazıcılar kullanarak dişlerdeki çapraşıklıkları düzeltmek için kişiye özel şeffaf plaklar basılır ve hastaya teslim edilir.  

  • Hastamız, her bir şeffaf plağı ortalama 1-2 hafta kullandıktan sonra bir sonraki plağı kullanmaya başlar. 

  • Hekimin belirlediği aralıklarla kontrol muayeneleri yapılır ve tedavinin genel durumu değerlendirilir. 

Şeffaf Plakların Avantajları Nedir? 

  • Şeffaf plaklar görünmezdirler. Bu nedenle tedavi süresi boyunca gülümsemenizi özgürce sergileyebilirsiniz. 

  • Şeffaf plaklar çıkarılabilirdirler. Dolayısıyla yemek yediğinizde, dişlerinizi fırçaladığınızda ve diş ipi kullandığınızda rahatça çıkarabilirsiniz.

  • Diş tellerinin daha sık aralıklarla ayarlanması gerekirken söz konusu kontrol muayene sıklığı şeffaf plaklarda daha azdır. 

  • Hastamızın şeffaf plak tedavisi neticesinde nasıl bir sonuç elde edilebileceğini tedaviye başlamadan önce görmesi plak kullanımı konusunda ilave bir motivasyon sağlamakta, bu da tedavinin başarısını artırmaktadır. 

Şeffaf Plak En Az Kaç Saat Takılmalı?

Şeffaf plak tedavisinde başarının en önemli bileşeni hastamızın şeffaf plakları günde en az 20 saat kullanmasıdır.  Bu yüzden hastalarımızın plakları yeterli süre kullandıklarından emin olmalarını sağlamak için TrayMinder gibi uygulamaları kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Şeffaf Diş Plağı Dişleri Düzeltir Mi?

Şeffaf plakların önerilen süre boyunca kullanılması sayesinde pek çok vakada arzu edilen netice elde edilebilmektedir. Yapılan çalışmalara göre söz konusu başarı oranı %80 - 90 arasındadır.  

Şeffaf Diş Plağı Kaç Ay Kullanılır? Şeffaf Plak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Şeffaf plak tedavisinin süresi, hastalarımızın plakları ne ölçüde kullandığına ve tedaviye uyum sağlama düzeyine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Şeffaf plak tedavi süresi ayrıca hastanın diş ve çene yapısına ve tedaviden beklenen sonuca göre de değişebilmektedir. Bir genelleme yapmak gerekirse ortalama olarak şeffaf plak tedavisi 1 ile 1,5 yıl arasında sürmekte. Komplike vakalarda bu süre biraz daha uzun olabilmektedir.

TrayMinder uygulaması

Şeffaf Plak Varken Yemek Yenir Mi?

Şeffaf plakların yemekten önce çıkarılarak saklama kaplarında tutulması, yemekten sonra dişler fırçalanıp gerekli oral hijyen sağlandıktan sonra plakların tekrar takılması önerilmektedir. Şeffaf plakların üretiminde kullanılan mazlemelerin sıcaktan etkilenmemesi için ağızda plak varken sıcak içecek içilmemesi gerekiyor. Su ve şekerli olmayan soğuk içeceklerin içilmesinde ise herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.  

Şeffaf Plak Tedavisi Kaç TL?

Şeffaf plak tedavisinin maliyeti her vaka için farklılık göstermektedir. Şeffaf plak tedavisinden nasıl bir sonuç elde edilmek istendiği, hastamızın tedavisi için kaç adet plak gerekeceği gibi pek çok faktör tedavi maliyetini etkilemektedir. Ara girdi maliyetlerine bağlı olarak da fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir. Başka bir deyişle şeffaf plak fiyatları 2024 yılında önceki yıllara göre farklılık gösterebilir. Tedavi süreci ve şeffaf plak fiyatlarının 2024 yılında kaç TL olacağının net bir yanıtı yapılacak muayene ve diş yapısının analizi neticesinde verilebilmektedir.

 

Sorularınız ve randevu için bize ulaşın.  

bottom of page